powrót



24 czerwca 2004 2:50

Komentarz


Grafika Duchampa i Koń z Lascaux opisują doświadczenie jakim jest reakcja naszego umysłu w zetknięciu ze złożonością Świata.


Spoglądamy na obie grafiki. Są podobne, mają też wspólne źródło inspiracji, a jest nim Mądrość znajdująca się ponad nami. Z tego źródła pochodzi skłonność człowieka do poszukiwania zrozumienia Świata, dokonującego się na drodze zgłębiania istoty zjawisk, w tym poszukiwania powiązań pomiędzy elementami złożonych obiektów.

Forma 'gałązki' zaistniała więc w umyśle malarza z Lascaux i stała się sposobem ujęcia złożonego obiektu jakim jest koń oraz dwa konie.


U Duchampa obie formy: centrycznych kół i promieniście rozmieszczonych prostych, zaistniały w umyśle malarza jako współistniejące i stały się sposobem ujęcia złożonego zjawiska. Tym zjawiskiem jest tu skomplikowana, zdawałoby się całkowicie chaotyczna siatka pęknięć. Drugim modelem dla tej siatki, odnalezionym przez malarza stała się piramida.

I tu , i tu, widzimy człowieka posród zjawisk, które poddaje on analizie i próbie zrozumienia w powyżej określonym sensie. Niewątpliwie wzrósł poziom komplikacji tworzonych modeli, co oznacza głębsze rozumienie zjawisk.

To jest kierunek rozwoju, który jest nam dany. Człowiek może dalej nim podążać.




powrót